Bilgilendirici Kaynaklar

img

Mide Balonu ile Ne Kadar Kilo Verilir?

Son yıllarda, popülerliği iyice artan mide balonu, cerrahi olmayan kilo verme müdahalelerinden bir tanesi. Mide balonu diğer kilo vermeye yardımcı metabolik cerrahi operasyonlarına benzer sonuçlar vaat ederken aynı zamanda geçici ve cerrahi olmayan bir işlemdir. Mide balonuyla ilgileniyorsanız, şu soruyu merak ediyor olabilirsiniz: “Mide balonu ile ne kadar kilo verebilirim?” Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Eren Taşkın cevaplıyor:

Sleeve gastrektomi halk arasında söylendiği şekliyle tüp mide, midenin büyük bir kısmının alındığı bir cerrahi yöntemdir. Gastrik bypass ise besin alımını kısıtlamaya ek olarak barsak fonksiyonlarını değiştiren ve besin emilimini azaltan yine cerrahi bir yöntemdir, her ikisi de kalıcıdır. Mide balonu ise tüm bunlardan farklı olarak, cerrahi ve kalıcı olmayan bir uygulamadır. Bu üç yöntemde de kilo verim süreci farklıdır.

Hastalar mide balonundan altı ay sonra fazla kilolarının yarısını kaybedebilirler. Örneğin bir hasta 80 kilo ve ideal kilosu 60 diyelim. Kısaca 30 kilo fazlalığı varsa, mide balonu ile 15 kilo kadar verebilir. Ancak bunun kesin sonuç olmadığını unutmamak gerekiyor. Bazı hastalarda minimum kilo kaybı gördüğümüz gibi, tam tersi bazılarında şiddetli bir kilo verimi söz konusu olabiliyor. Bu tamamen hastaya bağlı bir süreçtir.

Mide balonu boğazdan aşağıya doğru, küçük bir tüp aracılığıyla mideye yerleştirilir. Midenin içindeki balonu görmek için endoskopi kullanılır. Daha sonra doldurmak içinse balona bir salin solüsyonu pompalanır. Mide balonu altı aya kadar hastanın içinde bırakılır. Öncelikle cerrahi bir prosedür olmadan kilo vermelerine yardımcı olur ama bu süre zarfında hastanın bir disiplin kazanması ve yeme içme düzenini mutlaka değiştirmesi gerekir. Ancak bu haliyle kalıcı bir sonuç elde edeceklerdir. İşlem sonrası hastalar normal aktivitelerine devam edebilirler. İyileşme süresi minimumdur. Kısa bir süre karın rahatsızlığı hissedilebilir ve bu da nispeten hızlı bir şekilde ortadan kalkar. Mide balonunun çalışma prensibi çok basit aslında. Balon, doldurulduktan sonra midede yer kaplayarak hastanın bir oturuşta çok fazla yemek yemesini engeller. Ayrıca hastanın tok hissetmesine neden olur.

Şunu da mutlaka söylemek istiyorum mide balonu herkese uygun değildir. Çoğu hastaya gastrik bypass veya tüp mide daha doğru bir seçenektir. Yaptığımız ön görüşmede bunu az çok anlarız. Eğer hastam mide balonunu bir fırsat olarak değerlendirmeyip, 6 ay boyunca kendini disipline etmezse hem maddi kayıp, hem de zaman kaybı yaşayacaktır, tekrar kilo alacaktır. Mide balonu dediğim gibi geçici bir prosedürdür. Çoğu hasta, kiloların tekrar alınmaması konusunda kalıcı prosedürlere ihtiyaç duyarlar, bu da tüp mide ve mide baypasının daha fazla yardımcı olabileceği anlamına gelir.”