Bilgilendirici Kaynaklar

img

Bariatrik Cerrahi Sonrası Kilo Alımı Olur mu?

Tüp mide ameliyatı sonrası kilo verme veya tüp mide ameliyatı sonrası kilo verme hızı, obezite cerrahisi geçirmiş veya olmayı planlayan pek çok insanın en çok merak ettiği sorular arasında yer alıyor. Tüp mide başta olmak üzere, obezite cerrahisi kapsamında yapılan farklı operasyonlar sonrası kilo verme ve alma sürecini

“Bariatrik cerrahi sonrası süreç evet çok merak ediliyor ve kilo alımı olur mu diyerek, soru soran pek çok hasta ve hasta adayımız mevcut. Şimdi öncelikle amacımıza bir bakalım. Genel olarak kilo verme ameliyatının amacı bazen %50 veya daha fazla kilo kaybı elde etmek ve bu seviyeyi en az beş yıl sürdürmek olarak ifade edilebilir. Fakat klinik veriler farklı bariatrik cerrahi prosedürüne göre de farklılık gösterecektir. Kendi pratiğimde ve klinik çalışmaların bize gösterdiği verilere bakacak olursak ameliyattan sonra çoğu hastanın hızla kilo verdiğini ve işlemden 18 ila 24 ay sonrasına kadar bunu korumaya devam ettiğini göstermektedir. Hastalar ilk altı ayda fazla kilolarının %30 ila 50’sini ve ameliyattan 12 ay sonra fazla kilolarının %77’sini kaybedebilirler.

Başka bir çalışma, hastaların ameliyattan 10 ila 14 yıl sonra bile %50 ila 60 oranında koruduklarını gösterdi. Başlangıç ​​vücut kitle endeksi yüksek olan hastalar toplamda daha fazla kilo verme eğilimindedir. Başlangıç ​​VKİ’si daha düşük olan hastalar ise, fazla kilolarının daha büyük bir yüzdesini kaybedecek ve muhtemelen ideal vücut ağırlıklarına yaklaşacaktır. Tip 2 diyabetli hastalar, Tip 2 diyabeti olmayan hastalara göre genel olarak daha az kilo kaybı gösterme eğilimindedir.

Bariatrik cerrahilerinden sonra hastanın vereceği kilo ve kilo verme hızı birkaç faktöre bağlıdır:

 • Yaş
 • Ameliyat öncesi kilosu
 • Genel sağlık durumu
 • Hangi zayıflama cerrahisinin uygulandığı
 • Bariatrik cerrahiden sonra yaptığı egzersiz
 • Diyet yönergelerini ve diğer takip bakımını sürdürme
 • Ailenin, arkadaşların ve iş arkadaşlarının motivasyonu ve iş birliği

 • Ameliyatın sadece kalıcı kilo vermenize ve eşlik eden hastalıkları çözmenize yardımcı olacak bir araç olduğunu anlamak önemlidir. Bariatik cerrahi, genel obezite yönetiminde sadece küçük bir rol oynar. En başta sorduğunuz sorunun cevabına gelecek olursam. Bu ameliyattan sonra beslenme ve egzersiz alışkanlıklarınızda ömür boyu sürecek bir değişiklik yapmanız gerekiyor. Aksi taktirde kilo alırsınız.

  Bariatrik cerrahi hayatınızın birçok yönünü etkileyecektir. Tekrar söylemek ve vurgulamak istiyorum: Ameliyat, kilo verme ameliyatı sonrası günlük yaşamınızı iyileştirmenin sadece ilk adımıdır. İşlemden maksimum fayda sağlamanız için diyetiniz ve yaşam tarzınız değişmelidir. Ameliyat sonrası kilo vermenizi sürdürmek ve bunu korumak için operasyonu yapan doktorunuzun tavsiyelerine uymanız gerekiyor.

  Örneğin, her öğünde protein ve karbonhidrat seçimi yapın ve önceliği her zaman proteinlere verin. Yemeğinizi yemek için 30 dakikanızı ayırın ve çok çiğneyerek tüketin. Cips, kurabiye, kraker, dondurma, kızarmış yiyecek, şeker, sosis, sucuk gibi kalorisi yüksek yiyecekler ve besleyici olmayan yiyecekler yemeyin. Asitli içeceklerden uzak durun bu içecekler midenizi büyütebilir ve dahası gereksiz kalori almanızı sağlar. Günde 6 veya daha fazla bardak su için. 6 bardak su içtikten sonra şekersiz kahve veya çay içebilirsiniz. Çay, kahve su yerine geçmez. Yemeklerden 30 dakika önce, yemeklerle birlikte veya yemeklerden sonra 30 dakika boyunca sıvı almayın. Sigara kullanmayın. Sigara iyileşmeyi yavaşlatır ve komplikasyonlara yol açabilir. Günde 30 dakika veya daha fazla egzersiz yapın.”